Technologia SIP – H-Block®

Polska technologia budowy domów

Modelem naszej stosunkowo nowej technologii budownictwa stały się pochodzące z USA strukturalne płyty izolujące (SIP), sprawdzone na przestrzeni sześćdziesięciu lat. Na ich podstawie został stworzony system budowlany, który wykorzystujemy w naszych drewnianych domach. Płyty SIP to prefabrykowane, wszechstronne, proste i wysokiej jakości elementy budowlane wykorzystywane przy konstrukcji drewnianych budynków.

Szkielet drewniany budynku z łatwością wytrzymuje pełne obciążenie, związane z warunkami atmosferycznymi ( śnieg, grad, deszcz) i silnymi wichurami.

Domy budowane w oparciu o technologię SIP są domami energooszczędnymi, co jest bardzo ważne w warunkach naszego klimatu oraz także istotne w związku ze znacznym wzrostem cen nośników energetycznych.

Struktura SIP – paneli

Panel SIP – przedstawia termiczną, wytrzymałą konstrukcję monolityczną składającą się z trzech warstw. Dwie warstwy stanowią płyty OSB, wypełnione gęstym, wysokiej jakości materiałem izolacyjnym – pianką poliuretanową zamkniętą w konstrukcji skrzynkowej.

Nasza firma stosuje izolacyjną płytę konstrukcyjną SIP (H-Block®), zbudowana z pianki poliuretanowej zamkniętej w konstrukcji skrzynkowej i trwale połączonej z okładziną drewnopochodną OSB.
Izolacyjny panel strukturalny H-Block® to przykład na energooszczędne i proekologiczne materiały budowlane najwyższej jakości, które bazują na doświadczeniach rynków zachodnich. Płyty nie są szkodliwe dla zdrowia i nie zawierają żadnych niebezpiecznych włókien azbestowych, szklanych czy mineralnych. Izolacyjna płyta konstrukcyjna H-Block® jest jednocześnie materiałem konstrukcyjnym oraz osłonowym.

Dane techniczne

1. Zastosowanie
• H-Block® jest izolacyjną płytą konstrukcyjną do budowy ścian nośnych, stropów, podłóg oraz dachów ze zredukowaną więźba dachową.
• H-Blockplus® jest pierwszą izolacyjną płytą konstrukcyjną o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej do konstruowania podłóg, stropów i dachów.
2. Materiały
• OSB/3 – 15 mm
• PUR – zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa PUR o gęstości 40 ± 3 kg/m3
• Sklejka iglasta – 18 mm
3. Wymiary
• całkowita grubość płyty: 130 mm; 170 mm; 230 mm
• grubość rdzenia PUR (odpowiednio): 100 mm; 140 mm; 200 mm
• szerokość stała: 1250 mm; 623 mm
• długość minimalna: 1,5 m

Powyższa technologia nie jest technologią drogą i pozwala na szybkie zbudowanie domu.

Zbudowany wg takiej technologii dom  jest w stanie wytrzymać trzęsienie ziemi (  do 8 w skali Richtera) i huragany (200 km/h). Mieszkańcy Japonii zaczęli masowo przeprowadzać się do takich domów, kiedy stwierdzono, że nie uległy one zniszczeniu podczas silnego trzęsienia ziemi. Wykorzystując SIP – panele można budować również domy wielopiętrowe.

Zalety domów budowanych z SIP – paneli (płyty H-Block®)

Technologia bazująca na gotowych konstrukcjach z zastosowaniem izolacyjnych płyt konstrukcyjnych H-Block® pozwala w sposób ewidentny zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu ale również na kosztach budowy (30 % taniej od budowy tradycyjnej) (konstrukcję budynku można postawić w ciągu 4-7 dni). Zbudowane w ten sposób domy nie osiadają, praktycznie możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie w nich prac wykończeniowych. Ponadto takie budynki są lżejsze i posiadają większą powierzchnię użytkową. Domy nie wymagają drogich fundamentów co ma wpływ na oszczędności i czas wykonania.

Zbudowane wg takiej technologii konstrukcje domów charakteryzują się odpowiednią wytrzymałością, minimalnymi stratami cieplnymi, trwałością i niskimi kosztami eksploatacji. Oszczędność energii w budynkach zapewniona jest przez zastosowanie wydajnego i ekologicznego materiału izolacyjnego – pianki poliuretanowej , który pełni rolę wypełniacza panelu typu sandwich.

Oszczędności na nośnikach energii

Osoby, które skorzystały z możliwości zbudowania domu z płyt H-Block® znacznie oszczędzają na zużyciu energii. Budynki, w których zastosowano energooszczędne systemy budowlane (H-Block®, Thexpan®) bardzo szybko uzyskują częściowy zwrot nakładów dzięki oszczędności energii elektrycznej, gazu i innych surowców stosowanych do jego ogrzewania. Zastosowanie paneli H-Block® jest szczególnym priorytetem w naszym kraju, którego znaczna część terytorium znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego i budowanie energooszczędnych domów (budownictwo energooszczędne) jest tutaj koniecznością.

Dzisiaj, kiedy ceny tradycyjnych materiałów w budownictwie  (cegła, pustak ceramiczny itp.) znacznie wzrosły, zastosowanie płyt H-Block® jest bardzo dobrą i ekonomiczną alternatywą ( 30 % taniej od budownictwa tradycyjnego). Technologia H-Block® jest jedną z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych technologii stosowanych na całym świecie.

Certyfikaty

•Ambasador Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guentera Schlagowskiego
•Członek największej na świecie organizacji zrzeszającej producentów paneli SIP – Structural Insulated Panel Association

 

Nasze biura:

ul. Gen. Bema 7, Grybów
ul. Krzywda 4, Kraków

Informacja:

577 849 932

Formularz:

zbigniewstanisz1@gmail.com