Mity i fakty

Firma Biston stosuje wielofunkcyjne płyty OSB SUPERFINISH ECO, produkowane z wykorzystaniem unikalnej technologii klejenia wiórów drewnianych w trzech wzajemnie prostopadłych warstwach. Wymiary, kształt, oraz ułożenie wiórów w poszczególnych warstwach pozwalają wyprodukować płyty z  najlepszymi budowlano – fizycznymi parametrami. Płyty nie zawierają naturalnych wad wyrośniętego drzewa (sęki, pęknięcia itp.). Rozmiar wiórów w warstwie powierzchniowej podkreśla ich naturalną strukturę, kolor i rustykalność prawdziwego drewna stwarzając możliwości wykorzystania płyty w aranżacji wnętrz.

Płyty OSB SUPERFINISH ECO produkowane są z wysokiej jakości drewna iglastego. W szczególności wykorzystuje się świerk, częściowo stosowane jest drewno sosnowe. Cienki, ale posiadający dużą powierzchnię wiór jest delikatnie suszony, następnie pokrywany żywicą syntetyczną i określoną ilością emulsji parafinowej. Produkcja płyt stanowi ciągły proces prasowania z użyciem parametrów wysokiego ciśnienia i temperatur. Wyjątkowe mechaniczne właściwości płyt uzyskuje się poprzez dobór odpowiedniego drewna, określonego kształtu drewnianego wióra i w dużej mierze poprzez wzajemnie prostopadłe ułożenie trzech warstw płyty.

OSB SUPERFINISH ECO to perspektywiczny materiał, nadający się do stosowania w drewnianych  (ekologicznych) budowlach

Łatwopalność ścian  – to podstawowy temat sporów zwolenników drewnianych i murowanych domów. Wadą każdego materiału budowlanego jest jego łatwopalność. Dlaczego nie zabroniono budowy domów jednorodzinnych z materiałów łatwopalnych? Dlatego, że niepalne ściany nie chronią przed pożarem ani przed podpaleniem. Pożary mogą powstać w każdym domu.  To nie zależy od materiału, z którego zbudowane są ściany.  Ściany nie palą się. Płonie to co znajduje się wewnątrz budynku. Według statystyk to właśnie wyposażenie domowe dziesięć razy częściej jest obiektem pożarów niż wszystkie pozostałe elementy i to właśnie one są źródłem rozprzestrzeniania się ognia.

Reasumując, 90% wypadków śmiertelnych jest wynikiem zatruć produktami spalania przedmiotów znajdujących się w budynkach (meble, dywany, wewnętrzny wystrój itp.). A dzisiaj dowolny budynek mieszkalny, podobnie jak grill, po brzegi wypełniony jest różnorodnymi materiałami łatwopalnymi. Tylko dom – to grill jednorazowego użytku, nawet jeżeli jego ściany zbudowane są z kamienia.

Podstawowa różnica między indywidualnym budynkiem drewnianym a budynkiem zbudowanym z cegły polega na tym, że w przypadku pożaru z budynku drewnianego pozostaje fundament i popiół a z budynku ceglanego – fundament i ściany, które jednak nadają się tylko do rozbiórki z powodu utraty około 60 – 70%  ich wytrzymałości.

Łatwopalność ścian ma znaczenie tylko w domach wielorodzinnych (blokach mieszkalnych). To kwestia bezpieczeństwa ludzi. Nawet w przypadku niepalnych ścian w budynkach wielopiętrowych często następuje spalenie kilku mieszkań a nawet pięter. Chwilowe zadymienie przejść odcina drogi ewakuacyjne ludziom znajdującym sie na wyższych piętrach.

Im większą ilością czasu będą dysponowali strażacy, tym więcej ludzi można uratować. Podczas gaszenia pożaru w domu wielorodzinnym problem nie dotyczy pojedynczego mieszkania. Podstawowym zadaniem służb jest zlokalizowanie  ogniska pożaru i ratowanie ludzi. Z reguły mieszkanie w którym powstał pożar ulega całkowitemu zniszczeniu.

W domach dwukondygnacyjnych materiał z którego wykonano ściany nie ma większego znaczenia. Wszyscy, którzy są w stanie ewakuować się zawsze zdążą to zrobić. Ten kto nie mógł się ewakuować z jakiegoś powodu ginie od tlenku węgla, zanim zaczną palić się ściany i stropy.

 

Pianka poliuretanowa to potencjalne schronienie dla gryzoni.

Wręcz przeciwnie – gryzonie, a także owady, bardzo nie lubią tego materiału. Powodem, dla którego kuny czy pszczoły trzymają się z daleka od dociepleń wykonanych pianką poliuretanową, jest szczelność takiej izolacji. Dzięki zdolności pianki do zwiększania swojej objętości w miejscu aplikacji, każda szczelina zostaje wypełniona w 100%. W takiej izolacji brakuje przerw dylatacyjnych, w których mogłyby zagnieździć się nieproszeni goście i nie ma mowy o jakichkolwiek niezabezpieczonych szczelinach i dojściach do poddasza. Dylatacje natomiast, znajdą się w budynkach ocieplonych metodami tradycyjnymi, więc dla “dzikich lokatorów” wciąż nie brakuje miejsc na osiedlenie się.

To nie jest problem wyłącznie Polski. Gryzoni pełno również w krajach rozwiniętych, gdzie domy w technologii SIP eksploatowane są już ponad pół wieku nie tylko jako mieszkania,  ale także jako magazyny, sklepy itp.  Logicznym wydaje się szukanie odpowiedzi na ten problem zagranicą, gdzie doświadczenia związane z  użytkowaniem domów, budowanych w technologii SIP są nieporównywalnie większe.

Tak oto według amerykańskich źródeł żadnych szczególnych wad w odniesieniu do gryzoni domy SIP w porównaniu z klasycznymi domami drewnianymi  nie posiadają. Okazuje się znowu, że  mamy do czynienia z mitem: faktów potwierdzających szczególną “miłość” gryzoni do SIP – paneli nie znaleziono.

Podstawowa uwaga: problem “SIP i gryzonie” nie istnieje. Istnieje natomiast problem “gryzonie i izolacja”. Gryzonie mając możliwość dostępu do izolacji mogą ją uszkodzić, naruszając w ten sposób izolację termiczną budynku. Nie jest ważne jakie ściany są izolowane: murowane czy szkieletowe oraz jaki materiał izolacyjny został użyty.  Wszystkie nowoczesne i efektywne izolatory nie oprą się atakom gryzoni, jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki ochronne.

W konstrukcjach typu SIP pianka poliuretanowa jest hermetycznie zamknięta deskami i płytami OSB. To rozwiązanie uniemożliwia dostęp gryzoni do izolatora. Twierdzi się, że specjalna struktura płyty OSB-3 stwarza barierę nie do pokonania przez gryzonie. Rzeczywiście impregnowane spoiwem wióry będące w zestawie OSB tworzą strukturę twardą i kruchą jak szkło, dlatego zalecane jest stosowanie rękawiczek podczas pracy z OSB. Sama w sobie pianka poliuretanowa jest niestrawna dla gryzoni. Analizując problem gryzoni, należy pamiętać, że te ostatnie preferują wykorzystanie do budowy swoich gniazd takich materiałów jak izolatory miękkie bazujące na włóknach, włączając w to również watę mineralną.

Ale to wszystko teoria. W praktyce nie spotkaliśmy się z uszkodzeniem SIP przez gryzonie. Dlatego nie polecamy żadnych szczególnych środków ochronnych.

Coraz bardziej popularna na rynku ociepleń, pianka poliuretanowa, jest materiałem niepylącym i bezwonnym, który nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Największy konkurent pianki, czyli wełna mineralna, przegrywa jako najbezpieczniejszy dla zdrowia materiał izolujący, gdyż pyli, a niektóre jej odmiany mogą nawet wytwarzać niebezpieczne opary formaldehydowe drażniące drogi oddechowe i skórę.

Ocieplanie pianką poliuretanową gwarantują wysoką trwałość, oszczędność czasu i energii oraz pełne bezpieczeństwo. Izolacje pianką PUR można stosować w domach, mieszkaniach i przemyśle – również spożywczym.

Jedną z największych zalet pianki poliuretanowej jest jej brak szkodliwości dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Po aplikacji nie wydziela żadnych substancji toksycznych i zatrzymuje kurz oraz pył przed przedostawaniem się do wnętrz, w związku z czym jest przyjazna dla alergików oraz astmatyków. Zapobiega także przedostawaniu się wilgoci, hamując rozwój grzybów i pleśni.

Pierwszą sprawą, którą należy bezwzględnie poruszyć to fakt, iż pianki poliuretanowe w różnej postaci są obecne w naszym życiu codziennym.. Wykorzystuje się je w niezliczonych dziedzinach, m.in. w przemyśle obuwniczym i tekstylnym, w przemyśle meblarskim (materace, gąbki tapicerskie, poduszki), w przemyśle samochodowym (gąbki tapicerskie, sztywne pianki do amortyzatorów i zderzaków), a także do rzeczy codziennego użytku tj. gąbki do kąpieli czy kity uszczelniające. Jednak każda pianka posiada odmienne właściwości odpowiednie do danego zadania.

Pianki do wykonywania izolacji poddaszy, ścian i fundamentów posiadają wszystkie niezbędne atesty, są produkowane zgodnie z obowiązującymi normami. W Polsce, każdy liczący się producent pianek może przedstawić Atest Higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Dokument PZH powinien rozwiać wszelkie obawy przed stosowaniem pianki polistyrenowej w budownictwie.

atest_pzhjpg

Pianka PUR jest więc znakomitym materiałem także pod kątem bezpieczeństwa. Jest ekologiczna, nie ma w składzie żadnych substancji rakotwórczych, nie powoduje żadnych alergii, jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia i życia, a co również ważne – nie wilgotnieje, nie powoduje powstawania grzybów oraz pleśni, czego niestety nie można powiedzieć o innych materiałach i technikach izolacji.. Pianka PUR nie traci także swoich właściwości izolacyjnych po upływie określonego czasu, tak jak wełna czy styropian.

 

Nigdzie nie twierdzi się, że technologia SIP jest technologią tanią. Powyższa technologia jest pozycjonowana na rynku zachodnim jako technologia “zielonego” budownictwa (Green Building) i oszczędności energii (Energy Star). Budownictwo w technologii SIP obejmuje szeroki zakres od domków letniskowych poprzez zamki do budynków biurowych.

Luksusowe wykończenie i wyposażenie domów w technologii SIP robi imponujące wrażenie. Wyposażenie techniczne – to oddzielny temat do   rozmowy. W kwestii “domów dla ubogich”: “Pumpkin House” (“Domek Dyni”) można zbudować z dowolnego materiału.

Dom w technologii SIP nie jest dla biednych, ale dla inteligentnych.

Technologia budownictwa bazująca na SIP przedstawia sobą potężny drewniany szkielet obudowany SIP panelami. Mówiąc prościej ta technologia jest ulepszonym następcą technologii szkieletowej.

Odpowiednio czas eksploatacji domów wybudowanych z użyciem SIP technologii jest dłuższy niż domów szkieletowych.

Drewno ogólnie jest doskonałym budulcem.

Przykłady można mnożyć:
• w Chinach 600 letni pałac Zakazane Miasto, uważany za największy i najlepiej zachowany kompleks architektury drewnianej na świecie
• w USA, w stanie Massachusetts stoi dom The Fairbanks House, zbudowany w 1636 roku
• Na Manhattanie, bogatej dzielnicy Nowego Jorku, pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822. Sąsiaduje z budynkiem szkieletowym z roku 1830
• Przykłady 100 letnich hoteli Truskawiec zbudowanych z wykorzystaniem technologii szkieletowo – drewnianej, będących w idealnym stanie pomimo wieloletniej eksploatacji i użytkowanych do dnia dzisiejszego.

Nasze biura:

ul. Gen. Bema 7, Grybów
ul. Krzywda 4, Kraków

Informacja:

577 849 932

Formularz:

zbigniewstanisz1@gmail.com