Płyty warstwowe Thexpan®

Thexpan®  (Thermal Exchanging Panel) jest grupą produktów opartych o termodynamiczną płytę warstwową. Występują jako dach lub ściana z płyty warstwowej. To jedyne na rynku, chronione prawem patentowym rozwiązanie, które łączy płytę warstwową warstwowa z poliuretanowym rdzeniem izolacyjnym, okładzinami z blachy oraz miedzianym wymiennikiem ciepła umieszczonym pod powierzchnią blachy, tworząc jeden nowoczesny materiał konstrukcyjny.

Płyty warstwowe mogą być wykorzystane do różnych celów jako solar, dach samoodnieżający a także dolne źródło zasilania pompy ciepła. Wszystko dzięki orurowaniu zewnętrznemu oraz wewnętrznemu. Takie połączenie płyty z kolektorem ciepła pozwala na obniżenie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych danej inwestycji. Płyty warstwowe Thexpan® stosuje się w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym.

Termodynamiczna płyta warstwowa Thexpan® jako jedyna ściana (dach) na świecie może być używana jako dolne (zamiennie lub w uzupełnieniu odwiertów) źródło zasilania dla pomp ciepła. Płyty warstwowe dachowe czy płyta warstwowa ścienna są hybrydą osłonowych materiałów budowlanych oraz niezwykle wydajnych wymienników ciepła.
Płyta warstwowa zbudowana jest z dwóch blach osłonowych, miedzianych rur wymiennika ciepła oraz poliuretanowej izolacji termicznej. Co ważne, rury ułożone są bezpośrednio pod blachą, jedno- lub dwustronnie, dzięki czemu odbierają lub oddają ciepło jak największą powierzchnią. Ściana z płyty warstwowej oraz sufit mogą być podgrzane lub ochłodzone. Energia słoneczna oraz geotermalna gwarantują obniżenie kosztów eksploatacji obiektu – ciepło słoneczne zostaje zamienione na ciepło użytkowe, a w miesiącach gorących w pomieszczeniach nie jest potrzebny dodatkowy klimatyzator.

 

Warianty płyty Thexpan®:

Absorpcyjna odmiana płyty warstwowej
Absorpcyjna odmiana płyty warstwowej, oprócz osłonowej, pełni dwie podstawowe funkcje:
• odbioru „ciepła” z blach zewnętrznych ścian lub/i dachów ogrzewanych promieniami słonecznymi,
• oddania „ciepła” blachom zewnętrznym ścian lub/i dachów zimą.
Dzięki temu możliwe jest m.in. pobieranie energii od słońca w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej latem lub samoodśnieżanie dachu zimą, dzięki współpracy z wymiennikiem gruntowym.

Grzewcza odmiana płyty warstwowej
Grzewcza odmiana płyty warstwowej, oprócz funkcji osłonowej, pełni dwie podstawowe funkcje:
• oddaje „ciepło” blachom wewnętrznym ścian lub/i dachów,
• odbiera „ciepło” z blach wewnętrznych ścian lub/i dachów.
Dzięki temu możliwe jest m.in. obniżenie temperatury wewnętrznej strony ścian lub/i dachów (alternatywny sposób klimatyzowania pomieszczeń) latem lub jej podwyższeniem zimą (alternatywny sposób ogrzewania pomieszczeń).

Grzewczo-absorpcyjna odmiana płyty warstwowej
Grzewczo-absorpcyjna odmiana płyty warstwowej łączy w sobie funkcje wariantów absorpcyjnego i grzewczego dzięki miedzianym rurom wymiennika ciepła ułożonym bezpośrednio, dwustronnie pod blachą.

Termodynamiczny system Thexpan® do pozyskiwania ciepła wykorzystuje parę wodną zawartą w powietrzu. Dzięki przemianie fazowej ciepła zamarzania wilgoci zawartej w powietrzu, nawet zimą i przy mrozach do – 20°C pompa w systemie termodynamicznym Thexpan® odzyskuje ciepło z pary wodnej.
W przypadku termodynamicznego systemu Thexpan®, pompa ciepła przestaje być jedynie urządzeniem grzewczym – zaczyna być także urządzeniem chłodniczym. Oznacza to, że może być „kaloryferem” i „klimatyzatorem” jednocześnie. W dodatku, w zupełnie inny sposób pozyskuje ciepło do tzw. dolnego zasilania pompy.

Izolacyjna odmiana płyty warstwowej Thexpan®
Płyta warstwowa Thexpan® bez wymiennika to moduł budowlany stosowany do budowy obiektów przemysłowych jako uzupełnienie wersji grzewczych, absorpcyjnych i grzewczo-absorpcyjnych. Składa się ona z rdzenia poliuretanowego pokrytego obustronnie ocynkowaną, lakierowaną blachą stalową.
Tak jak w przypadku płyt z wymiennikiem, płyta bez wymiennika w wersji dachowej jak i ściennej, jako jedyna na rynku ma labiryntowe połączenie rdzenia poliuretanowego. Dodatkowo płyta dachowa ma system ukrytego łącznika oraz usztywnienia połączenia poprzez nakładkę maskującą – tzw. „klips” zatrzaskowy.

KLIPS DACHOWY

Cechą szczególną płyty warstwowej Thexpan® jest możliwość ułożenia dachu o spadku mniejszym niż 5%. Żaden z innych systemów nie daje takiej szansy bez przeciekania. Thexpan®, dzięki wymyślonemu systemowi doszczelnienia i kształtowi zamka dachowego, pozwala uszczelnić połączenie w 100% i przykryć je specjalnym zamknięciem – klipsem samozatrzaskowym. W ten sposób ani łącznik, ani uszczelka nie są widoczne i nie tworzą potencjalnego źródła przecieku. To połączenie sprawdza się także w obiektach pasywnych, ponieważ stanowi szczelna przegrodę cieplno-powietrzną.

Płyta Thexpan® może mieć wiele zastosowań, m.in.:

Solar (dach i/lub sciana)
Zewnętrzna warstwa blachy, połączoną z wymiennikiem wypełnionym glikolem, pochłania ciepło słoneczne i oddaje je systemom wykorzystującym to ciepło do podgrzewania np. wody użytkowej. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów absorpcyjnych.

Solar o odwróconej funkcji
Jako „solar o odwróconej funkcji” Thexpan® jest promiennikiem ciepła podgrzewającego górną blachę dachu usuwając z niego śnieg lub lód. W tej funkcji Thexpan® zwiększa bezpieczeństwo użytkowania obiektów jak i obniża „zapotrzebowanie” materiałowe konstrukcji nośnej obiektu. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów grzewczych.

Absorber ciepła z przemiany fazowej
Jest płytą warstwową zasilającą – jako dolne źródło zasilania – pompy ciepła. Przejście fazowe wilgoci w powietrzu z lotnego w stały stan skupienia absorbuje ciepło odpowiadające ciepłu z odwiertów gruntowych. To źródło – w przeciwieństwie do odwiertów – nie traci swej sprawności. Wilgoć w powietrzu występuje zawsze, a ciepło wokół odwiertów – niekoniecznie. Najczęściej po 5 latach eksploatacji zanika. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów absorpcyjnych.

Promiennik (dach i/lub sciany)
Wewnętrzną warstwa blachy, połączona z wymiennikiem, oddaje ciepło podgrzewając wnętrze obiektów. Może to robić z dachu tzw. czynnikiem wysokotemperaturowym (woda 60-80 st.C) i będzie wtedy wodnym promiennikiem cieplnym. Może także to robić poprzez ściany czynnikiem niskotemperaturowym (woda 15-35 st.C). Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów grzewczych.

Promiennik chłodu ( dach i/lub ściany)
Działa jak schładzacz powietrza zastępując układy klimatyzacyjne. W tej funkcji może mieć szczególne zastosowanie w komorach chłodniczych do przechowywania warzyw i owoców. W nich bowiem istotne jest utrzymanie bardzo dużej wilgotności powietrza. Thexpan®, w przeciwieństwie do tradycyjnych chłodnic, nie wytrąca wilgoci i tylko złe sterowanie może doprowadzić do przekroczenia punktu Rosy i wykroplenia wody. Nawet wtedy jednak nie dochodzi do wysuszania powietrza jak to ma miejsce w przypadku chłodnic tradycyjnych.

 

Prezentacja systemów H-Block i Thexpan

Nasze biura:

ul. Gen. Bema 7, Grybów
ul. Krzywda 4, Kraków

Informacja:

577 849 932

Formularz:

zbigniewstanisz1@gmail.com